Listopad w świetlicy

Sala świetlicy została pięknie udekorowana licznymi pracami dzieci kl. 1 – 3 o tematyce jesiennej. Dominowały prace z kasztanów, suchych liści i żołędzi.

Listopad był dla nas wszystkich czasem niezwykle aktywnym twórczo. Dużym zainteresowaniem wśród dzieci - jak zwykle zresztą - cieszyły się zabawy klockami, z których dzieci budowały kreatywne konstrukcje wieżowców, modele samochodów, zwierząt, budynków.

Trwają nadal zajęcia dla dzieci, na których można odrobić zadania domowe. W listopadzie obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia oraz Dzień Myszki Miki- dzieci przyniosły swoje pluszowe misie i wykonali prace plastyczne.

W Dniu Życzliwości dzieci wykonały karki, które podarowały wybranej przez siebie osobie. Brali udział w zabawach: Powiedz mi coś miłego, Przybij piątkę, Iskierka życzliwości.

Nie zapomnieliśmy również o świętach, które wypadły w tym miesiącu. Dzień Wszystkich Świętych skłonił nas do refleksji, zadumy i wspomnień o najbliższych, którzy już odeszli. Natomiast w dniu apelu z okazji Dnia Niepodległości wykonaliśmy Orła Białego, flagę Polski. Poznawaliśmy i omawialiśmy symbole narodowe.

Końcem miesiąca dzieci ze świetlicy uczyły się słów do piosenek o świętym Mikołaju, wierszyków, ćwiczyły choreografie do znanych wszystkim utworów muzycznych (m.in. Mała Dominika na dywanie bryka oraz Pięć małych rybek).

Po andrzejkach cierpliwie wyczekiwaliśmy zimy i kolejnych przygód, które zapowiadał nadchodzący grudzień.

Październik w świetlicy

Złocista jesień na dobre zagościła w naszej świetlicy. Podczas październikowych zajęć dzieci wykonały wiele prac plastycznych związanych z obecną porą roku. Prace ozdobiły nasze świetlicowe gazetki m.in. wiewiórki wykonane z plasteliny i liści, kolorowe zwierzątka, postacie Pani Jesieni malowane farbami jadalnymi, sady wykonane za pomocą farb i rolki papieru oraz bukiet z liści. Końcem października odbył się konkurs na Jesienne stworki.

Korzystając z ostatnich promieni słoneczka wybraliśmy się z grupą na spacer. Dzieci zbierały liście tworząc z nich kolorowe bukiety. Zabawy i ruch na świeżym powietrzu sprawiły im ogromną radość. W ramach konkursu „Razem działamy czysto oddychamy” obejrzeliśmy filmy oraz prezentacje na temat smogu, zanieczyszczeń powietrza a następnie wykonaliśmy zagadki i rebusy. Nie zabrakło również gier planszowych, puzzli, układania wzorów z koralików do prasowania a także gry Wygibajtus.

4 października przypada Światowy Dzień Zwierząt, dlatego w pierwszym tygodniu października rozmawialiśmy wyłącznie o zwierzętach. Dzieci opowiadały o swoich pupilach i o tym, jak należy o nie dbać. Czytaliśmy bajki i wiersze o zwierzętach, a także rozwiązywaliśmy zagadki tematyczne. Stworzyliśmy świetlicowe zoo ze zwierzęta z plasteliny.

W październiku odbył się również Dzień Tabliczki Mnożenia. W świetlicy szkolnej nie mogło zabraknąć gier i zabaw związanych z tabliczką mnożenia. Rozmawialiśmy także o Dniu Edukacji Narodowej. Tworzyliśmy piramidy zdrowego żywienia oraz wykonywaliśmy jesienne owoce oraz warzywa.

ZOBACZ  ZDJĘCIA

We wrześniu świetlica szkolna działała w oparciu o plan pracy świetlicy.

Początek września był głównie czasem organizacyjnym:

– obfitowała w zabawy integracyjne mające na celu zapoznanie nowych uczniów uczęszczających na świetlice ze starszymi kolegami

– został wspólnie omówiony regulamin świetlicy i zasady jakie w niej obowiązują

– nowi uczniowie poznali z pomocą starszych kolegów zasady najciekawszych gier planszowych znajdujących się w świetlicy szkolnej

– wykorzystując zbiory biblioteki szkolnej uczniowie poznali technikę fingerprint, którą wykorzystali do malowania obrazów palcami celebrując jednocześnie przypadający we wrześniu Dzień Kropki

–dzieci podczas wyjść na świeże powietrze utrwalili cechy pór roku wynikające z cykliczności roku, zbierali dary jesieni, które wykorzystali do tworzenia prac plastycznych

– integrowali się i uczyli współpracy

– przygotowywali plastelinowe zwierzęta

– grali w gry rozwijające logiczne myślenie: szachy, warcaby

– konstruowali budowle z klocków, klocków lego

– doposażono świetlicę szkolną w nowe gry, puzzle, druciki oraz żyłki kreatywne, koraliki do prasowania.

ZOBACZ  ZDJĘCIA