Szkolne Koło Caritas w Stroniu przyłącza się do dobroczynnej zbiórki używanych niepotrzebnych okularów korekcyjnych dla mieszkańców Republiki Centralnej Afryki organizowanej przez SKC w Przyszowej.

"Wielu mieszkańców terenów RCA nigdy nie maiło kontaktu z lekarzem okulistą, a jedyny sklep optyczny znajduje się w stolicy kraju. Cena jednej pary okularów jest przy tym zdecydowanie za wysoka dla większości osób. Pogarszająca się wada wzroku uniemożliwia wykonywanie wielu zawodów, w których dobry wzrok jest niezwykle istotny. Wiele osób zmuszonych jest zrezygnować z szycia, które stanowi jedno z głównych źródeł utrzymania. Problem stanowi również częste występowanie u mieszkańców ślepoty rzecznej. Chorobę te powodują specyficzne owady, przenoszące pasożyty z grupy nicieni. Jest to bardzo niebezpieczna choroba, powoduje stałe kalectwo, pacjent może stać się osobą niewidomą do końca życia."

Okulary, oprawki lub szkła mogą być uszkodzone, a należy je dostarczać do pani Janiny Gryźniak do końca marca 2024 r. Prosimy o dołączenie pisemnego zezwolenia na oddanie okularów przez uczniów na cele charytatywne, aby uniknąć ewentualnych nieporozumień.

Zachęcamy do udziału w akcji.