W dniu 11.10.2022 w Szkole Podstawowej w Stroniu miało miejsce spotkanie uczniów klas IV-VIII z panią Natalią Śmierciak z Koła Pszczelarzy Łukowica, która realizuje projekt "Małopolska Pszczoła" w szkołach podstawowych z gminy Łukowica.

Dzieci z klas IV - VI brały udział w sadzeniu 60 sztuk roślin miododajnych (po 20 szt. w każdej z 3 drewnianych skrzyń), w uprzednio przygotowanych drewnianych skrzynkach wyściełanych geowłókniną i wypełnionych torfem. Każda klasa ochoczo skomponowała "rabatę" wg wspólnego projektu.

Realizatorka projektu przybliżyła naturę zapylaczy, wyjaśniła czym różnią się pszczoła, truteń, trzmiel i osa oraz jaka jest ich rola w środowisku. Wybrani uczniowie pomogli zawiesić na drzewach budkę dla trzmieli i domek dla murarek blisko budynku szkoły. Nastolatkowie uczestniczyli w warsztatach tworzenia "beebomb", czyli kul zrobionych z hummusu oraz nasion miododajnych. Ostatnim zadaniem uczniów było wyrzucenie beebomb w wybranej lokalizacji, na przykład podczas spaceru lub powrotu do domu.