LATO NA LOTNI LECI

 

 Lato na lotni leci,

z wysoka macha do dzieci.

„Przynoszę wszystkim dni pełne słońca.

Cieszcie się nimi, cieszcie bez końca!”

 

Ref.: Lato, lato, lato wszędzie.

Teraz ciągle upał będzie.

Będą lody dla ochłody.

Każdy wskoczyć będzie chciał do wody.

Wyjmę krótkie spodnie, sukienki, kapelusze

i jeszcze krem z filtrem koniecznie kupić muszę.

 

Lotnia zatacza koła,

a w dole grupa wesoła.

To przedszkolaki skaczą z radości,

że lato wreszcie u nich zagości.

 

Ref.: Lato, lato, lato wszędzie…

 

 

BZYKU - BZYK

sł. M. Polakowska, muz. A. Loska

 

Słonko świeci, jest pogoda, jedziemy nad wodę,

Mama w pięknym kapeluszu wkłada buty nowe.

Tata taki uśmiechnięty wsiada już na rower

I jedziemy hen daleko, dalej po przygodę!

 

Ref.: Bzyku-bzyk, Bzyku-bzyk,

Ratuj się kto może!

Nic nam nie pomoże!

Aj, aj, aj!

Bzyku-bzyk, Bzyku-bzyk,

Komar atakuje!

Zaraz mnie ukłuje!

Uciekaj!

 

Koc na trawie, my na kocu zajadamy lody.

Zaraz wskoczę w kąpielówkach do srebrzystej wody,

Tata biega z aparatem, mama liczy chmury,

Jest tak miło i przyjemnie na łonie natury.

 

Ref.: Bzyku-bzyk, Bzyku-bzyk,

 

Nagle coś mnie zaswędziało, ciało mam w bąbelkach,

Tata ciut zdenerwowany drapie się po rękach,

Wciąż przy uchu słyszę bzyki, to atak komara!

Zaraz zleci się rodzinka, będzie cała chmara!

 

Ref.: Bzyku-bzyk, Bzyku-bzyk,

 

 

Święta Wielkanocne

 

Ref. Święta Wielkanocne

wiosną pachnące,

z bukszpanem i barankiem,

pisanką i zającem. /2×

 

Co roku w Wielkanoc

koszyczki stroimy

i w Wielką Sobotę

pokarmy święcimy.

 

W koszyczku wędlina,

chlebek i jajeczko,

i mały kurczaczek

żółty jak słoneczko.

 

Słodziutki mazurek,

cukrowy baranek,

chrzan, sól oraz babka

zrobiona przez mamę.

 

W niedzielę do stołu

wspólnie zasiadamy,

dzielimy się jajkiem,

życzenia składamy.

 

Ref. Święta Wielkanocne

 

 

 

WIOSENNE BUZIAKI

(sł.i muz. Krystyna Gowik i Aleksandra Żurawska)

 

Już rozgościła się wiosna,

słońce i kwiaty przyniosła.

Huśta się lekko na tęczy.

Motyle i ptaki ślą wiośnie buziaki.

 

Ref.: Hop, hop, raz, dwa, trzy,

tańczymy z wiosenką ja i ty.

Nawet gdy z burzy wiosennej deszcz,

to tylko radośniej tak tańczyć przy wiośnie.

Hop, hop, raz, dwa, trzy,

bzyczą już pszczoły i kwitną bzy.

A całe miasto całusy śle.

Bez wiosny było tu źle.

 

 Słońce rozdaje promyki,

gonią się w lesie strumyki.

Mrówki zaczęły porządki,

a grube ślimaki ślą wiośnie buziaki.

 

Ref.: Hop, hop…

 Kwiaty swe płatki umyły

i świeże stroje włożyły.

Budzą się wszystkie zwierzaki.

Kociaki i psiaki ślą wiośnie buziaki.

 

Ref.: Hop, hop…

 

 

WIOSNA TUŻ, TUŻ

 

Gdy ozimina szumieć zaczyna,

że nie powróci mróz,

to po tym można od razu poznać,

że wiosna jest tuż, tuż! /bis/

 

Śpiewa skowronek dźwięcznie jak dzwonek,

że gniazdko ma wśród zbóż,

to po tym można od razu poznać,

że wiosna jest tuż, tuż! /bis/

 

Krążą nad domem boćki znajome,

goście zza siedmiu mórz,

to po tym można od razu poznać,

że wiosna jest tuż, tuż! /bis/

 

Gdy zerwiesz bazie małe na razie,

zaraz je w wodę włóż,

to po tym można od razu poznać,

że wiosna jest tuż, tuż! /bis/

 

Gdy wszystkim wkoło będzie wesoło,

gdy nikt nie zmarznie już,

to po tym można od razu poznać,

że wiosna jest tuż, tuż! /bis/

 

 

 

 

Moja babcia

 

Czy wy wiecie, czy wy wiecie,

że najlepsza jest na świecie

moja babcia?!

 

Umie zrobić coś z niczego,

wie, co lubię zjeść dobrego,

moja babcia!

 

Gdy mi smutno, to pocieszy

i na pomoc zawsze spieszy,

moja babcia!

 

Dla niej śpiewam dziś z radością:

kocham cię!

 

Zna bajeczki najpiękniejsze

i ma rady najcenniejsze,

moja babcia!

 

Umie bawić się i skakać.

Och, jak lubi figle płatać,

moja babcia!

 

Zawsze czuła i wspaniała,

jest po prostu doskonała,

moja babcia!

 

Dla niej śpiewam dziś z radością:

kocham cię!

 

 

Gdzie jest dziadek?

 

Gdzie jest dziadek, kto mi powie?

Gdzie się schował, tu czy tam?

Moja zguba wnet się znajdzie,

bo ja dziadka dobrze znam!

 

Może w aucie właśnie szpera

i w garażu spędza czas?

Lub wędruje gdzieś przed siebie,

przemierzając gęsty las?

 

Albo znowu majsterkuje,

postukując młotkiem w rytm?

Może karmnik znów buduje?

Dziadek to ma wielki spryt.

 

Szukam wszędzie i otwieram

po kolei wszystkie drzwi.

Nasza zguba na fotelu

właśnie sobie smacznie śpi.

 

 

Pójdźmy wszyscy do stajenki

 

Pójdźmy wszyscy do stajenki,

Do Jezusa i Panienki,

 

Powitajmy Maleńkiego,

I Maryję, Matkę Jego.

 

Witaj, Jezu ukochany,

Od Patriarchów czekany,

 

Od Proroków ogłoszony,

Od narodów upragniony.

 

Witaj Dziecineczko w żłobie,

Wyznajemy Boga w Tobie,

 

Coś się narodził tej nocy,

Byś nas wyrwał z czarta mocy.

 

Witaj, Jezu nam zjawiony,

Witaj, dwakroć narodzony,

 

Raz z Ojca przed wieków wiekiem,

a teraz z Matki Człowiekiem.

 

 

Wesoła choinka

 

Na gałązce choinkowej

wiszą dwa jabłuszka,

Przy jabłuszku pierwszym- pajac,

przy drugim- kaczuszka.

Pajac biały jest jak piekarz,

mąkę ma na brodzie.

A kaczuszka- złota, jakby

kąpała się w miodzie.

 

Popatrz mamo- woła Krysia-

jak ten pajac skacze!

A czy słyszysz- mówi mama

jak kaczuszka kwacze?

Pajac skacze, kaczka kwacze-

posłuchajcie sami.

A zajączek tuż, tuż obok,

rusza wąsikami.

 

 

Idzie, idzie Mikołaj

 

Idzie, idzie Mikołaj

Idzie tup, tup, tup.

Niesie, niesie prezenty

Słychać stuk, stuk, stuk.

 

Co to?! Co to??

Może klocki.

Co to?! Co to?!

Może Miś.

Co to?! Co to?!

Może Lalka.

Dowiesz się już dziś.

 

Dzień dobry, dzień dobry

Witaj pośród nas.

Jesteśmy ciekawi

Co w swym worku masz?

 

Mikołaju, Mikołaju

Usiądź sobie pośród nas.

Mikołaju, Mikołaju

Na prezenty czas.

 

 

Żyj zdrowo

 

Co dzień rano gimnastyka:

pompki i przysiadów kilka,

szybki spacer albo trucht –

tak dzień rozpoczyna zuch.

 

Ref.: Kto chce dobre zdrowie mieć,

o kondycję dba co dzień,

zawsze zdrowo się odżywia,

je owoce i warzywa.

 

Hulajnoga, rolki, rower,

no i basen w każdy wtorek.

Czasem na boisku mecz.

Ruch to bardzo ważna rzecz!

 

Ref.: Kto chce dobre zdrowie mieć...

 

Piękny uśmiech, radość w sercu

i pogodne nastawienie.

Świetny nastrój każdy ma,

kto o swoje zdrowie dba.

 

Ref.: Kto chce dobre zdrowie mieć...

 

 

Polska to nasz dom

 

 Ref.: Polska to nasz dom,

i każdy to przyzna,

że przepiękna jest

ta nasza ojczyzna. 2x

 

Na południu góry

piętrzą się do nieba.

A woda w strumykach

cichuteńko śpiewa.

 

Ref.: Polska to nasz dom…

 

Na północy morze

falami szumiące.

W muszlach i bursztynach

się odbija słońce.

 

Ref.: Polska to nasz dom…

 

Miasta i miasteczka

żyją legendami,

a wiejskie zagrody

kuszą pejzażami.

 

Ref.: Polska to nasz dom…

 

W lasach dumnie stoją

pomniki przyrody.

W leśnym runie rosną

grzyby i jagody.

 

Ref.: Polska to nasz dom…

 

 

Ojczyzna

Włodzimierz Domeradzki

 

Wszystko dokoła:
dom i przedszkole,
fabryczne dymy,
żelazna kolej…

Kwiaty przy oknie,
klon koło bramy,
słoneczny uśmiech
kochanej mamy…

I las, co cieniem
dzieci zaprasza –
wszystko to Polska,
Ojczyzna nasza!

 

 

Przygotowania do zimy

 

Już bociany i jaskółki

są daleko, w ciepłych krajach,

jednak dużo różnych zwierząt

w zimie właśnie tu zostaje.

 

Ref.: Ma wiewiórka już spiżarnię

pełną szyszek i orzechów,

niedźwiedź szuka legowiska,

jeż się ukrył w suchych liściach.

 

Dni zimowe są tak mroźne

i wokoło śniegu tyle,

a sikorki, wróble, gile

muszą jakoś przetrwać zimę.

 

Ref.: Już dla ptaków są karmniki

i na wodę poidełka.

Dzieci o nich pamiętają

i o ptaki zimą dbają!

 

 

 Czytaj z misiem

 

Siadaj szybko na dywanie,
coś pięknego dziś się stanie,
w wielki świat literatury
zaprowadzi ciebie miś.

 

Ref.: Dzisiaj czyta twoja pani,
ale jutro spróbuj ty,
zaproś misia na kolana
i opowiedz swoje sny/x2

 

Mały miś nas uczy wiele,
on jest naszym przyjacielem,
my choć kilka latek mamy
czytać chcemy przez dzień cały.

 

Ref.: Dzisiaj czyta twoja pani…

 

Mały miś nam wiele zdziała,
czyta z nami tata, mama
opowiada nam o świecie
pojąć tego nie możecie.

 

 

 

Czuciaki z Krainy Emocji

(sł. Natalia Łasocha, muz. Gabriela Gąsior, Wojciech Gąsior)

 

 Gdzieś tam niedaleko

jest cudna kraina.

Tu każda emocja

swą podróż zaczyna.

To niezwykłe miejsce

usłane wyspami,

mieszkają w niej stworki

zwane Czuciakami.

 

Śmieszka doskonale

radość okazuje.

 

Empatek na co dzień

bardzo ci współczuje.

 

Gniewek w wielkiej złości

rzuca piorunami.

 

Markotek się w smutku

znów zalewa łzami.

 

Bojek ciągle w strachu

robi duże oczy.

 

Pan Łał tylko czeka,

aż go coś zaskoczy.

Wyniosła Brawojka

czuje wielką dumę.

 

A Pan Ble ze wstrętem

zawsze reaguje.

 

Kiedy Pan Zielonek

kisi się w zazdrości,

 

to Nudek aż wzdycha,

z nudów mając mdłości.

 

Tremek wciąż się wstydzi,

jakież ma rumieńce!

 

Lecz jego nie mogło

braknąć w tej piosence.

 

Wszystkie te Czuciaki

potężną moc mają.

Na nasze humorki

codzienne wpływają.

Jeśli chcesz je poznać,

to dłużej nie zwlekaj.

Kraina Emocji

już na ciebie.

 

 

 

Podajmy sobie ręce

 

Chociaż świat dokoła dziwny jest i wielki,

a my tacy mali, mali jak kropelki.

Ref.: Podajmy sobie ręce

w zabawie i w piosence,

w ogródku przed domem,

na łące znajomej.

Podajmy sobie ręce

przez burze i przez tęcze,

pod gwiazdą daleką,

nad rzeczką i rzeką.

 

Kiedy nagle z bajki zniknie dobra wróżka,

kiedy szary smutek wpadnie do fartuszka.

Ref.: Podajmy sobie...

 

Choć nas czasem dzielą nieprzebyte góry,

nieskończone drogi, zachmurzone chmury.

Ref.: Podajmy sobie...