1.  WYCIECZKA DO KRAKOWA

W dniu 12.10.2021 r. uczniowie klas I – III wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce do Krakowa. Wycieczka otrzymała dofinansowanie z Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu "Poznaj Polskę".

W czasie wyjazdu zwiedziliśmy Wzgórze Wawelskie. Weszliśmy do krypty Marszałka J. Piłsudskiego oraz pary prezydenckiej. Pani przewodnik oprowadzała nas po Dziedzińcu Zamku, opowiadając ciekawe legendy związane z Krakowem. Przeszliśmy również przez Smoczą Jamę, aby zobaczyć Smoka Wawelskiego.

W drodze do Rynku Głównego zobaczyliśmy Okno Papieskie oraz Collegium Maius (grający zegar).

Kolejnym ciekawym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Bazyliki Mariackiej. Podziwialiśmy arcydzieło rzeźbiarskie późnego gotyku – nowy ołtarz główny dłuta Wita Stwosza, ufundowany przez rajców miejskich. Następnie udaliśmy się do Galerii Sztuki w Sukiennicach.

Po obiedzie pojechaliśmy do Ogrodu Doświadczeń im. St. Lema. Ten sensoryczny park edukacyjny wzorowany jest na parku w Norymberdze. Dzieci mogły korzystać z ok. 60 urządzeń edukacyjnych z zakresu optyki, akustyki i mechaniki. Ponadto oglądaliśmy film pt. „Na skrzydłach marzeń” wyświetlany na półkolistym ekranie w Planetarium. To  niezwykła przygoda o historii lotnictwa, pozwalająca szybować balonem, sterowcem i samolotem i … statkiem kosmicznym. Odkrywaliśmy tajemnicę lotu z Leonardo da Vinci, braćmi Montgolfier, braćmi Wright i innymi wynalazcami. Bogata grafika, piękna muzyka i poetycka narracja sprawiły, że ten spektakl był wyjątkowym dziełem sztuki.

1.  WYCIECZKA DO STARACHOWIC I WĄCHOCKA

Dnia 13 października 2021 roku uczniowie klas IV- VIII wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Starachowic i Wąchocka. Wycieczka otrzymała dofinansowanie z Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu "Poznaj Polskę".

W czasie wyjazdu zwiedzaliśmy Muzeum Przyrody i Techniki "Ekomuzeum" im. Jana Pazdura w Starachowicach. W trakcie zwiedzania obiektu mogliśmy zobaczyć wystawę eksponatów paleontologicznych. Jest to unikatowy i cenny dla nauki zbiór skamieniałości śladowych- tropów zwierząt z okresu bezpośrednio poprzedzającego świat majestatycznych dinozaurów. Następnie obejrzeliśmy pochodzący z 1899 r. Wielki Piec do wytopu surówki. Na koniec przewodnik pokazał Nam eksponaty Techniki Samochodowej, czyli samochody ciężarowe marki Star. To muzeum jest jedynym miejscem, w którym wspomniane pojazdy mogą nadal "żyć". W ramach tej wystawy oglądaliśmy:

- Stara 20- pierwszy model produkowany w latach: 1948- 1957

- Stara 266R- uczestnika X Rajdu Paryż- Dakar

- Stara 660M2- wierną replikę jedynego polskiego papamobile z okresu I pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.

Kolejnym ciekawym obiektem na trasie Naszej wycieczki było Opactwo Cystersów w Wąchocku. Klasztor w Wąchocku został zbudowany na przełomie XII i XIII wieku. Jest jednym z najpiękniejszych przykładów architektury romańskiej Polsce. Fundatorem opactwa był w 1179 roku biskup krakowski Gedeon (Gedko). Budowniczym opactwa był Simon, z pochodzenia Włoch.

Klasztor dwukrotnie niszczyły najazdy tatarskie. Dzięki sile woli i wytężonej pracy zakonnicy powoli przywracali go do dawnej świetności. W trakcie zwiedzania mogliśmy obejrzeć eksponaty związane z tradycją niepodległościową, II wojną światową, odwiedziliśmy kapitularz (salę obrad zakonników), refektarz (jadalnię) a także karcer (więzienie). Duże wrażenie na zwiedzających zrobiły ciekawe romańskie wnętrza. Po obiedzie udaliśmy się w drogę powrotną do domu.