Wolontariusze SKC przy Szkole Podstawowej w Stroniu organizują Projekt Działań wspierających lokalne rzemiosło pt. Dzień Rzemieślnika, który ma na celu zwrócenie uwagi młodego pokolenia na zanikające zawody, robótki ręczne, prace techniczne, które rozwijają manualnie, artystycznie a ponadto są rewelacyjną formą spędzania wolnego czasu. W okresie od 19 marca do 1 maja każdego roku zaangażowani w DZIAŁANIA uczniowie:
  1. Będą prowadzili warsztaty kreatywne prezentując informacje na temat wybranego surowca/ materiału, pokazując, co prostego można z niego wykonać.
  2.  Odwiedzając lokalnych rzemieślników poznają, jak pracować na wybranym materiale, jak tworzyć sztukę i na niej zarabiać.
  3. Wykonają produkty, które przekażą lub dochodem ze sprzedaży których wesprą potrzebujących.
Najowocniejsze są proste działania, dlatego kierujemy nasz projekt do uczniów szkół podstawowych, którego koordynatorami mogą stać się szkolni wolontariusze wraz z opiekunami. W pierwszym roku DZIAŁAŃ, 2024, koncentrujemy się na pracy z papierem i kartonem, zapraszając do współpracy jedną ze szkół gminy Łukowica. Zdobyte umiejętności oraz wykonane produkty (wieloformatowe gry) wykorzystamy jako forma rozrywki i rozgrywki podczas Dnia Rodziny, Dnia Matki lub Dnia Dziecka, przyczynimy się więc do czynienia dobra.
kolejnych latach pragniemy zainspirować inne chętne szkoły do włączenia się w realizację DZIAŁAŃ projektowych „Dnia Rzemieślnika” promując fach stolarza, krawca, kowala, kucharza, artystów tworzących z drewna, materiałów, włókien, metalu, skóry itp.

Czas realizacji projektu jest ściśle związany z okresem pomiędzy dwoma wspomnieniami świętego Józefa,  19 marca – jako Oblubieńca Matki Bożej i 1 maja -  jako wzorem ludzi pracujących. Tego dnia podkreśla się szczególną rolę pracy w życiu i rozwoju każdego człowieka. Zatem niech patronem naszych DZIAŁAŃ będzie św. Józef, cierpliwy i solidny rzemieślnik, opiekun i nauczyciel. Dzieci, do dzieła!