W dniu 12.10.2022 r. uczniowie klas I – III wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce do Kopalni Soli Bochnia i Nowego Wiśnicza. Wycieczka otrzymała dofinansowanie z Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu "Poznaj Polskę".

 

W czasie wyjazdu zwiedziliśmy Kopalnię Soli w Bochni. Zwiedzanie zabytkowej kopalni soli to niezwykła podróż przez najstarsze i najpiękniejsze wyrobiska kopalni obejmujące poziom August oraz poziom Sienkiewicz.

Naszą przygodę rozpoczęliśmy od zjazdu windą do podziemi kopalni. Następnie wspólnie z panią przewodnik jechaliśmy kolejką. Mogliśmy zobaczyć unikatowe komory solne o charakterystycznym kształcie i układzie geologicznym, piękne wykute w soli kaplice, rzeźby solne oraz narzędzia i urządzenia górnicze tworzące wyjątkowe, zadziwiające podziemne miasto.

Dzięki Podziemnej Ekspozycji Multimedialnej, mogliśmy odczuć, iż podróżujemy w czasie. Podróż przez historię górnictwa solnego rozpoczęła się od epoki panowania księcia Bolesława Wstydliwego i księżnej Kingi. Spotkania z polskimi królami, żupnikami genueńskimi, a także duchem mnicha cystersa stanowiły niecodzienną lekcję historii. Podsumowaniem naszej przygody było przeniesienie się do niezwykłej krainy Skarbnika - opiekuna solnych podziemi, który podarował każdemu uczestnikowi wycieczki mały woreczek soli.

Po obiedzie udaliśmy się do Nowego Wiśnicza na Zamek Kmitów i Lubomirskich, jednego z najcenniejszych w Polsce dzieł wczesnobarokowej architektury rezydencjonalno-obronnej.
Oprowadzała nas po nim pani przewodnik, która w ciekawy sposób opowiadała historię tego miejsca. Wszyscy przemierzali kolejne sale, podziwiając stare obrazy, gobeliny, meble. Stopniowo wzbogacaliśmy swoją wiedzę o nowe wyrazy i pojęcia: krużganki, okna iluzoryczne. Zwiedzanie zamku zakończyliśmy na galerii widokowej skąd podziwialiśmy panoramę Nowego Wiśnicza.

Po tak niesamowicie i aktywnie spędzonym dniu udaliśmy się w drogę powrotną do domu.