We wtorek uczniowie klasy pierwszej, a w środę 22 czerwca uczniowie klasy szóstej wraz z wychowawczyniami mogli wzbogacić swoją wiedzę, wyobraźnię, skosztować miodu uczestnicząc w warsztatach prowadzonych przez Państwa Marię i Krzysztofa Kunickich – twórców ludowych.

Państwo Kuniccy zajmują się rzemiosłem artystycznym: rzeźbą ludową, haftem gobelinowym, jak również pszczelarstwem. Pan Krzysztof także kultywuje, popularyzuje tradycję gawędziarstwa pisząc wiersze.

Uczniowie mogli zobaczyć stare, zabytkowe narzędzia jak również te nowocześniejsze, współczesne, które służą do wykonywania tak wspaniałych, ciekawych prac. Oprócz opowieści o swoich pasjach, zamiłowaniach Państwo Kuniccy prezentowali bogaty zbiór swojej działalności.

Niestety, rozwój przemysłu i produkcja fabryczna przyniosła zmierzch pracy rzemieślników. Wiele warsztatów rękodzielniczych odeszło bezpowrotnie do lamusa, a wraz z nimi tajniki zawodów. Te które przetrwały stanowią unikatowe przykłady dawnego rzemiosła.

Oprócz rzeźbienia i haftowania Państwo Kuniccy zajmują się pszczelarstwem, posiadają dużą pasiekę, którą widzieliśmy z bezpiecznej odległości, natomiast  wyczerpująco Pan Krzysztof opowiedział o hodowli pszczół, produkcji miodu i wosku. Każdy z uczestników skosztował miodu z tegorocznego zbioru.

Po pełnych wrażeń warsztatach, części teoretycznej nastąpiła chwila wytchnienia i relaksu. Był grill, gry i zabawy sportowe.

Wszyscy byli bardzo zadowoleni z tak aktywnie spędzonego czasu.