W piątek (28 października) w naszej Szkole odbyła się uroczystość upamiętniająca postać rotmistrza Kazimierza Marszałkowicza, ofiary zbrodni katyńskiej.

Szkoła włączyła się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”. W dniach, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych, nie zapominamy również o tych, którzy oddali życie za naszą Ojczyznę.

Po apelu, na którym przypomniano życiorys rotmistrza Kazimierza Marszałkowicza, zapaliliśmy znicz pod "Dębem Pamięci". Posadzony kilka lat temu symbol przypomina nam o ofiarach zbrodni katyńskiej i poświęconym życiu dla naszej Ojczyzny.

 

Dąb Pamięci:

Rotmistrz Kazimierz Marszałkowicz urodził w 1895 roku w Stroniu. Walczył o niepodległość Polski i oddał za nią życie. Niestety rotmistrz Kazimierz Marszałkowicz nie ma grobu, bo miejsce jego pochówku jest nieznane.

Dzięki staraniom naszej Szkoły w 2018 roku, w czasie obchodów rocznicy 100-lecia Niepodległości Polski, posadziliśmy „Dąb Pamięci” na cześć Kazimierza Marszałkowicza.

Rotmistrz walczył za Polskę w czasie I wojny światowej, wojny polsko-bolszewickiej. Gdy wybuchła II wojna światowa został aresztowany przez rosyjskich funkcjonariuszy NKWD, którzy dokonywali morderstw na Polakach posiadających wyższe stopnie wojskowe. W ten sposób próbowano pozbyć się polskich elit wojskowych i podporządkować sobie szeregowych żołnierzy.

Los rotmistrza Kazimierza Marszałkowicza przez dziesiątki lat był nieznany. Po dotarciu do kolejnych materiałów archiwalnych okazało się, że był ofiarą tzw. zbrodni katyńskiej. Został zastrzelony w 1940 roku w Bykowni na Ukrainie. Prawdopodobnie spoczywa gdzieś w zbiorowej mogile, ale dokładne miejsce nie jest znane.