W naszej Szkole realizujemy projekt ESA (Edukacyjna Sieć Antysmogowa). Chcemy wpłynąć na rzecz poprawy jakości powietrza poprzez wprowadzenie założeń projektu: uświadamianie najpierw społeczności uczniowskiej i wspólne działania profilaktyczne, następnie przeniesienie tej wiedzy do naszych gospodarstw domowych.

31 maja 2023 r. Sympatycy SKC przeprowadzili warsztaty profilaktyczne dla uczniów klas IV-VII, którzy wspólnie odkrywali „Co wisi w powietrzu”?

Poprzez aktywny udział i zaangażowanie młodzieży w realizację scenariusza o przestępcy SMOGU i Detektywie Pozytywnym oraz opracowanie plakatów, doszli do wniosku, że tak naprawdę każdy z nas ma wpływ na jakość wspólnego dobra, jakim jest powietrze. Dowiedzieli się z czego powietrze jest zbudowane, jakie działania powodują powstawanie w nim zanieczyszczeń, a także z jakich sposobów ogrzewania korzystać, aby wyeliminować zanieczyszczenia.