Uczniowie klas od IV do VIII Szkoły Podstawowej w Stroniu wzięli udział w wycieczce, której celem było zapoznanie się z krajobrazem Pienin, poznanie historii i walorów turystycznych okolicznych miejscowości oraz integracja szkolna.

Wycieczka została zorganizowana 10 czerwca. W nocy poprzedzającą wycieczkę w Pieninach wystąpiły silne opady deszczu. Według prognoz pogody 10 czerwca również mogły występować niekorzystne warunki atmosferyczne, w tym niebezpieczne burze. Dlatego ze względów bezpieczeństwa, po konsultacji z przewodnikiem Panem Robertem Kowalskim, podjęliśmy decyzję o rezygnacji ze zdobycia najwyższego szczytu Pienin (Trzy Korony).

W zamian zwiedziliśmy Szczawnicę. Uczniowie poznali historię tej pięknej miejscowości, podziwiali urokliwą architekturę, krajobrazy i parki. Skosztowali również wodę z naturalnego źródła „Wanda”. Sporą atrakcją był wyjazd kolejką krzesełkową na górę Palenica. Mimo chmur podziwiali panoramę Pienin, słuchając opowiadań przewodnika o najważniejszych szczytach, górskich ciekawostkach oraz o roślinach i zwierzętach żyjących w Pieninach.

Po powrocie z Palenicy brzegiem Dunajca udaliśmy się do granicy polsko-słowackiej, wędrując m.in. po Pienińskim Parku Narodowym. Kolejnym punktem programu było Krościenko nad Dunajcem, gdzie uczestnicy wycieczki zapoznali się z historią tej miejscowości i po krótkim odpoczynku, przeznaczonym na posiłek i zakup pamiątek, udaliśmy się w drogę powrotną do Stronia.