Drodzy Uczniowie!

Każdy z nas wie, że czas jest naszym największym zasobem. Tak więc postaraj się zarządzać nim mądrze, szczególnie podczas nauki.

Aby czas poświęcony na naukę był bardziej skuteczny przeczytaj poniższy fragment tekstu autorstwa Pani Katarzyny Szafranowskiej - ekspertki i trenerki szybkiej nauki:

Pełny cykl aktywności trwa ok. 1 – 1,5 godziny. Początkowo, gdy zabierasz się do pracy lub czytania, potrzebujesz ok. 5 – 10 minut na rozgrzewkę. Po tym czasie przychodzi moment właściwego działania z wysoką koncentracją i dużą efektywnością. Trwa on zazwyczaj od 45 do 60 minut. Pod koniec godziny zauważysz wyraźny spadek koncentracji i poczucie utkwienia w martwym punkcie. To oznacza, że czas na relaks. Przez kolejne 5 – 10 możesz zrobić przerwę i totalnie się odprężyć. Najlepiej położyć się w ciszy i ciemności, koncentrując się na oddechu.

Czyli podsumowując rytm mózgu to cykl:

ROZGRZEWKA - WŁAŚCIWE DZIAŁANIE  - RELAKS

Po czym cały cykl rozpoczyna się od nowa. Rozgrzewkę możesz wykorzystać na:

  • powtórkę wcześniejszego materiału
  • ćwiczenia Mentalnego Treningu Aktywizacyjnego (MTA to proste łamigłówki )
  • techniki rozgrzewki podczas czytania (czytanie pionowe, zygzakiem z dużym tempem)
  • ustalenie celu nauki

Jeśli chcesz uczyć się efektywnie, z łatwością i przyjemnymi emocjami oraz zadbać o zdrowie, co godzinę lub półtorej rób 10 minut przerwy.

Jest to zgodne z rytmem mózgu. W trakcie właściwego działania przyswajasz informacje najszybciej, a Twoja koncentracja jest wysoka, dlatego skup się na uczonym materiale i zajmuj się tylko nim.

Relaks wykorzystaj na rozluźnienie i odpoczynek.

W trakcie przerwy pij dużo wody niegazowanej, aby nawodnić organizm i mózg.

Warto wykorzystać przerwę na ruch.