W miniony już wigilijny wieczór upłynęło 221 lat od chwili, gdy w Zaosiu lub Nowogródku, a najpewniej

w przydrożnej karczmie między tymi miejscowościami, przyszedł na świat nasz narodowy wieszcz....

To właśnie Adamowi Mickiewiczowi - Patronowi naszej Szkoły poświęciliśmy dzisiejszą akademię. Tegoroczna uroczystość z okazji urodzin pisarza stała się okazją do refleksji i przemyśleń dotyczących przeszłości i korzeni. Adam Mickiewicz uczy nas mieć serce i patrzyć w serce. Zachęca do wspólnego działania słynnymi słowami: "Razem młodzi przyjaciele". Sięgając do twórczości poety znajdujemy dzieła o bogatej tematyce i różnorodnym nastroju, które uczniowie klas V - VI zaprezentowali na dzisiejszej akademii.