Edukacja zdrowotna jest integralną częścią całego procesu wychowania. To nie tylko przekazywanie wiedzy o tym, co jest korzystne lub szkodliwe dla zdrowia, lecz przede wszystkim jak najpełniejsze wyposażenie dziecka w odpowiednie umiejętności i nawyki, które pomogą tę wiedzę skutecznie wykorzystać.

Wiek przedszkolny to czas intensywnego rozwoju fizycznego i umysłowego dziecka. To, co jemy, wpływa bezpośrednio na nasze samopoczucie i ważne czynności naszego organizmu. Nawyki żywieniowe, które nabywamy w dzieciństwie często kształtują późniejsze wybory.

WITAMINKI, to projekt edukacyjny promujący zdrowe nawyki żywieniowe. Chcemy kształtować u dzieci już od najmłodszych lat kulturę spożywania zdrowych posiłków, w których będą królowały warzywa.

 

 

  🥦 Piosenka projektowa 🥦

  

Nowinki z warzywniaka Witaminki

(sł. Dorota Kluska, muz. Miłosz Konarski)

 

Drodzy państwo, czy już wiecie, skąd wesołe u nas minki?

To przez zdrowe opowieści z warzywniaka Witaminki.

Marchew oczy aż przeciera,

burak wstydzi się – tak trochę…

Gra pomidor, brokuł śpiewa,

a papryka… tańczy z grochem!

Bo…

 Ref. Tylko u nas smakowite

wiadomości i nowinki!

Zaprzyjaźnij się z kumplami

z warzywniaka Witaminki!

Por klientom w pas się kłania,

ziemniak na wyprawę rusza,

rzodkiew snuje opowieści,

a cebula… wciąż się wzrusza!

Bo…

 Ref. Tylko u nas smakowite…

Dynia kręci piruety,

szpinak się pod boki łapie,

a ogórek na regale

chyba zasnął… Głośno chrapie!

Bo…

Ref. Tylko u nas smakowite…

Wpadnij, zobacz, baw się z nami. Poczuj, ile tu radości.

To nowinki z warzywniaka – zdrowy ten, kto tu zagości!

 


REALIZACJA  PROJEKTU

 

 • "Nie pomylisz go z ogórkiem, bo ma znacznie cieńszą skórkę, a w dodatku z każdej strony jest okrągły i czerwony…

   

  18 października obchodziliśmy Dzień Pomidora. W tym dniu wszyscy włożyliśmy ubrania w kolorze czerwonym. Nasz bohater dnia: smaczny i czerwony pomidorek towarzyszył nam w zabawach. Wspólnie wykonaliśmy gazetkę tematyczną - dzieci poznały 9 powodów, dla których warto jeść pomidory. Podczas zajęć przedszkolaki wysłuchały wiersza „Pomidor” Jana Brzechwy oraz wykonały sałatkę z pomidorów. 
  ZDJĘCIA

 

 • Dnia 30 października 2023 r. nasza grupa zrealizowała kolejne wyzwanie. Tym razem naszym warzywnym bohaterem był burak Bruno. Dzieci poznały odmiany buraka, dowiedziały się jak bardzo burak jest zdrowy - poznały właściwości odżywcze buraka ćwikłowego oraz wspólnie wykonały i skosztowały syropu z buraka i miodu.

  ZDJĘCIA

 

 • Dnia21 listopada 2023 r. dzieci poznały bardzo zdrowe warzywo jakim jest dynia, poznały jego właściwości odżywcze i smakowe. Miały też możliwość skosztowania pestek dyni. Przeliczały i  klasyfikowały dynie wg wielkości, dzieląc je na duże, średnie i małe. Wysłuchały również krótkiej rymowanki "Siedem dyń", układając obrazki w odpowiedniej kolejności.
  Kolejny warzywny bohater - Dynia Dania znalazła się na naszym przedszkolnym plakacie Witaminki obok buraka Bruna i pomidora Pafnucego.

  ZDJĘCIA